Amerika (ABD) Ve Avrupa (AB) Vizesi Almak

Amerika Ve Schengen Vizesi Almak

Seyahat etmek herkesin rahatlamak için seçtiği en güzel doğal yöntemdir. Özellikle Türkiye’nin, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerinde, çok stresli hayat şartları altında yaşayan insanlar, seyahat ettikçe kendilerini özgürleşmiş hissederler ve büyük bir rahatlama yaşarlar. “Seyahat Özgürleştirir” mottosu benim kişisel olarak en sevdiğim sözlerden biridir ve gerçek olduğuna hiç şüphem yok. Çünkü bunu bizzat ben de tecrübe ettim ve seyahat etmenin insanın iç dünyasında ne büyük bir zenginliğe yol açtığının ve ne denli bir kültürel edinim kazandırdığının bilincindeyim.

Seyahat etme konusu akla geldiğinde, Türkiye’de ilk akla gelen yerler Amerika ve Avrupa’dır. Avrupa’nın, Türkiye’ye yakın konumu ve uçak biletlerinin uygunluğu düşünüldüğünde, ilk tercih Avrupa’dır diyebiliriz. Avrupa’da özellikle İtalya, İspanya, Fransa ve Almanya gibi ülkeler tercih edilir. Roma, Barselona, Paris, Berlin ise seyahat hayalleri kurulan şehirlerin başında gelmektedir.

Amerika’ya seyahat etmek de elbette birçok insanın hayalidir. Ancak Amerika’ya vize alma konusundaki ön yargılar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bize uzaklığı sebebiyle, Amerika’ya seyahat genelde bir hayal olarak kalır. Zira uçak biletleri gidiş dönüş olarak bakıldığında ateş pahasıdır diyebiliriz.

Bu yazıda Avrupa ve Amerika’ya vize almanın kolay ve zor noktalarından bahsetmeye çalışacağım.

schengen-avrupa-vizesi-almak

Schengen Vizesi

Avrupa Birliği AB Schengen Vizesi Almak

Schengen vizesi almak için konsolosluklar koca bir listeyi size verir ve bunun karşılığında kucak dolusu evrak toplamanızı isterler.

Elbette ilk bakışta bu olay göze korkutucu gelecektir. Ancak sakın vazgeçip de seyahat etme konusundaki fikrinizi değiştirmeyin. Seyahatten alacağınız keyif, gerçekten bu kadar ıvır zıvır işle uğraşmaya değecektir.

SSK hizmet dökümü, banka hesap cüzdanı, dilekçe, en az 6 ay geçerliliği olan pasaport gibi evraklar sizden istenecektir. Bunları edinmek elbette zahmetlidir. Fakat her şeyin sandığınızdan daha kolay olduğuna emin olabilirsiniz.

Schengen Vizesi bir kez alındığında, (çoklu schengen vizesi) birden fazla Avrupa ülkesine, sanki aralarında bir sınır yokmuş gibi seyahat etmek mümkündür. bu size uzun ve çok çeşitli bir seyahat planı yapabilme imkanı sağlar. Örneğin interrail gibi seyahatleri planlayan arkadaşlar, bir seferde Avrupa’nın en güzel şehirlerini listelerine ekleyebilirler. Çünkü sınırlarda hiç bir sorun yaşamadan 10 tane ülkeyi bile gezmek mümkündür. Yeter ki, Avrupa Birliği’nde schengen vizesine serbest dolaşım imkanı sağlayan bir ülkeye seyahat ediyor olun! Gerisi çok kolay. Ancak, İngiltere gibi bazı ülkeler, hem Avrupa Birliği üyesi olup; hem de schengen vizesini gümrükte uygulamazlar. İngiltere seyahati için UK Visa denen, İngiltere vizesini ayrıca almak gerekmektedir.

amerika-abd-vizesi-almak

Amerika Vizesi

Amerika ABD Vizesi Almak

Amerikan Rüyası denen şey, bir kuşağın onunla birlikte büyüdüğü bir hayaldir. 80’lerde doğmuş birçok genç insan, Hollywood filmlerini defalarca izledi ve New York’u, San Francisco’yu görmenin hayalleriyle büyüdü. Onlarca filme set olmuş bu iki şehir benim ziyaret listemde de başı çekiyor diyebilirim. Özellikle San Francisco, melez kültürü ve halen gökdelenlerle doldurulmamış bir şehir olması sebebiyle benim oldukça ilgimi çekiyor.

Amerika vizesi almak elbette çocuk oyuncağıdır diyemeyiz. Schengen vizesine nazaran daha az evrak gerektirmesine rağmen, insanların gözünü korkutan bir mülakat süreci vardır ve bu mülakat sürecinden korkan insanlar her gün internette bu konuyla ilgili yazıları taramakta ve ipuçları aramaktadır. Aslına bakarsanız, işin mülakat kısmı söylenenden veya hayalinizde canlandırdığınız şeklinden çok daha kolay. En önemli şey dürüstçe sorulara cevap vermek ve ABD Konsolosluğu’nun web sitesinden doldurduğunuz DS 160 formunda her şeyi açık net ve hatasız bir şekilde işaretlemek.

Zaten formu doldurduktan sonra işin büyük bir kısmını halletmiş oluyorsunuz. Önemli olan formu düzgün doldurmak ve istenen evrakları götürmek. Vize için istenen parayı eksiksiz hesaba yatırdığınızda ve istenen fotoğrafları temin ettiğinizde iş çok kolaylaşıyor.


Önerilen Diğer Yazılar:

Osmanlı Mimarı Sinan Eserleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

İstanbul’un Muhteşem Tarihi Eserleri

3 thoughts on “Amerika (ABD) Ve Avrupa (AB) Vizesi Almak

  1. Pingback: Osmanlı’nın Meşhur Mimarı Koca Sinan – Cappadocia Private Tour Guide

  2. Pingback: Kariye Ve Ayasofya Mozaikleri – Cappadocia Private Tour Guide

  3. Pingback: İstanbul’un Muhteşem Tarihi Eserleri – Cappadocia Private Tour Guide

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s