İstanbul’un Muhteşem Tarihi Eserleri

İstanbul’un Muhteşem Tarihi Eserleri

İstanbul, Türkiye’nin kalbinin attığı şehir. Yirmi milyona yaklaşan nüfusu ile çok kalabalık olsa da, halen tüm ülkeden insanları mıknatıs gibi kendine çekiyor. Elbette bunun sosyal ve kültürel sebepleri var. Kimisi iş için geliyor, kimisi okumak için, kimisi de sadece bir süre kalıp, meşhur İstanbul’un tadına varmak için… Fakat tüm bu insanların ortak bir özelliği var, İstanbul’u bir kez gördüklerinde büyüsüne kapılıp, bir daha kolay kolay ayrılamıyorlar.

Günümüzde çok insanın hayali İstanbul’u terk etmek. Aslında benim de öyle… Hepimiz kaçıp kurtulmak istiyoruz şu kentin trafiğinden, itiş kakışından, gürültüsünden ve hay huyundan. Fakat bir şekilde, bir sebeple yine bırakıp gidemiyoruz İstanbul’u… Tası tarağı toplayıp giden tek tük insan var elbet. Fakat onlar da sayılı… Gerçekten kolay değil düzeni tersine değiştirmek. Her şeyi bırakıp gitmek. Her şeyi derken, sanki İstanbul’daki her şey bizimmiş, İstanbul’da yaşayan insanlarınmış gibi söylediğime bakmayın, aslında ne yapabiliyoruz ki?! Kaç etkinliğe katılma şansımız oluyor? Kaç tane konsere, hangi tiyatro oyununa gidiyoruz veya hangi semti her köşebaşını ezberleyecek kadar gezme şansı veya zamanı bulabiliyoruz? İş için belki buluruz bu zamanı, benim kastettiğim şey hobi! Sırf keyif için İstanbul’un altını üstüne getirmekten bahsediyorum. Yapan var elbet! Ama kaç kişi?…

Neyse işte böyle serzenişte bulunuyoruz İstanbul’a, ama bir Boğaziçi’ni gösterse, birkaç cami silüeti arka planda, ya da Beyoğlu’nun, Sultanahmet’in güzel sokaklarından birini keşfetmene vesile olsa; kandırıveriyor seni yine ve kalıyorsun. İşte böyle İstanbul, hemen aklını çeliveriyor insanın.

Ben elimde fotoğraf makinesi ile İstanbul sokaklarını dolaşıp, fotoğraf çekmeyi seven biriyim. Son dönemlerde çektiğim fotoğrafların bazılarını sizlerle paylaşmak isterim. Umarım beğenirsiniz.

Topkapı Sarayı

Asırlarca Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapmış muhteşem bir saray. 1453’te İstanbul’un fethini takiben, Fatih Sultan Mehmed yaşamaya başlamış ilk olarak içinde, sonra da 24 Osmanlı Sultanı daha… İstanbul’un en güzel tarihi eserlerinden birisi… Gezmekle bitecek gibi değil koskocaman. “Topkapı Sarayı Gezi Rehberi” yazısında ayrıntılı bir şekilde bahsettiğim üzere, Sultanların ikametgahı burası ve her metrekaresinde tarih yatıyor.

topkapi-sarayi

topkapı sarayı

Ayasofya

Haşmetli Ayasofya, güzel Ayasofya… Hayatımın aşkı olan tarihi eser işte burada… 18 yaşında ilk ayak bastığım günden beri kalbimin tam ortasında yeri var bu muhteşem eserin. Yıllarca hakkında okumadık kaynak bırakmadım, belki 500 kere ziyaret ettim. Atıyor diyeceksiniz ama gerçekten gittim 500 kere… Çünkü ben bir tur rehberiyim, işim bu o yüzden. 🙂

Ne anlamaktan usandım, ne de anlatmaktan usandım Ayasofya’yı… Çünkü öylesine muhteşem bir yer ki, hala anlamaya çalışıyorum. Her bakışımda yeni bir şey görüyorum. Yüzlerce de gidilse, bir köşesinde yeni bir figür, bir oyma, bir ikona görmek mümkün. İnsana kendini yüzlerce farklı şekilde ifade edebilen eser Ayasofya… Evet işte aynen bu dediğim şekilde: Kendini ifade edebilen eser. Büyüleyen bir edayla… Buna da gezi rehberi kaleme almıştım.

dsc_0177-001

Ayasofya

Four Seasons Hotel Sultanahmet

Biraz reklama giriyor ama herkesin bildiği ismiyle telaffuz etmek zorundayım. Şimdi Sultanahmet hapishanesi desem kaç kişi anlayacak ki! Evet yanlış duymadınız, Selçuk mimarisi ile Osmanlı mimarisinin harika bir karışımı olan bu melez bina, bir zamanlar hapishaneydi. Hatta Türkiye için yıllarca kötü reklam olan Midnight Express (Geceyarısı Ekspresi)  filmi bu hapishaneye gönderme yapıyordu.

Şimdilerde çok lüks bir otel olan bu tarihi binada konaklamak için turistler yüzlerce dolar ödüyorlar. Yani hapishane hücrelerinde kalmak için… Ne kadar restore edilmiş olsa da aslı bu… Geçmişte hapishaneler bile bir başka güzelmiş be arkadaş!

sultanahmet-four-seasons

Sultanahmet Four Seasons

Sultanahmet Camii

Sultan Ahmed’in 1609 ila 1616 yılları arasında inşa ettirdiği bu cami muhteşem bir tarihi eser. Ben turlarımda elbette bu güzel camiyi övüyorum ve tarihsel önemini belirtiyorum. Fakat şunu da demeden geçmiyorum. Bu cami İstanbul’un en büyük veya en önemli camisi değildir. Bundan özel bir tane daha var: Süleymaniye Camii. Peki neden özel? Mimar Sinan yapmış da ondan, Kanuni Sultan Süleyman için yapılmış da ondan.

Sultanahmet Camii, doğal olarak lokasyonundan dolayı çok tercih ediliyor ve Türkiye’ye gelen turistler burayı görmeden gitmiyorlar. Çok gezilen, görülen bir yer olduğu için İngilizce bir ismi bile var: Blue Mosque. İçindeki muhteşem İznik çinileri sebebiyle mavi camii adı verilmiş. Çok da yakışmış. Zira mavi renkleri muhteşem.

sultanahmet-camii

Sultanahmet Camii

İşte bu da Sultanahmet Camii’ne, Mavi Camii denmesinin sebebi… Muhteşem bir mavi!

architectural-design-of-blue-mosques-dome

Mavi Camii Kubbesi

Süleymaniye Camii

İşte bu da diğer camimiz. Muhteşem Süleyman’a atfen, Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş, İstanbul’un en hakim tepelerinden birine pırlanta gibi yerleştirilmiş Süleymaniye… O tepeden Haliç’i, Beyoğlu’nu ve tüm şehri mağrur bakışlarla inceliyor. Dediğim gibi Mavi Cami yerinden dolayı çok ziyaret edilir ve Süleymaniye ise dikkatli turistler haricinde gözden kaçırılır. Varsın az ziyaret edilsin. O da böyle özel bir yer olarak kalsın. Hakikaten aşırı ziyaret edilince tarihi eserler çok daha çabuk yıpranıyor.

suleymaniye-camii

Süleymaniye Camii

İşte size bir de Eminönü’nden tarihi yarımada manzarası… Bu fotoğrafı vapur sahilden ayrılırken çekiverdim. Işık ve açı ne güzel denk gelmiş. Süleymaniye uzaktaki tepeden bize bakıyor. Önünde ise Eminönü’nün simgesi Yeni Camii. Yanında da Mısır Çarşısı’nın meydanı var. Her zaman dopdolu, her zaman yoğun ve güvercinlerin uçuştuğu…

istanbul-camileri

Yeni Cami ve Süleymaniye Camii

Şimdilik bu kadar hoşça kalın.

  • Fotoğraflar yazar tarafından çekilmiştir. Her hakkı saklıdır.

Blog’tan Diğer Yazılar: 

Osmanlı Mimarı Koca Sinan

Amerika Ve Avrupa Vizeleri

Kariye Müzesi Mozaikleri

5 thoughts on “İstanbul’un Muhteşem Tarihi Eserleri

  1. Pingback: Amerika (ABD) Ve Avrupa (AB) Vizesi Almak | Istanbul Trip

  2. Pingback: Osmanlı’nın Meşhur Mimarı Koca Sinan | Istanbul Trip

  3. Pingback: Tour Guide In Istanbul City | Istanbul Trip

  4. Pingback: Kariye Ve Ayasofya Mozaikleri – Cappadocia Private Tour Guide

  5. Pingback: Osmanlı’nın Meşhur Mimarı Koca Sinan – Cappadocia Private Tour Guide

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s